Alternatív szigetelőanyag felhasználás??? - 1. Polifoam a ház körül
A szigetelőanyag, mint alternatív anyag is igen népszerű, rengeteg helyen felhasználható, aminek célja nem a szigetelés, hanem valami egészen más.
Első anyagunk legyen a polifoam, vagy polietilén, amely szerkezetét tekintve egy viszonylag kemény, masszív, belül szivacsszerű anyag, amely a kívülről teljesen zárt (zártcellás szerkezetű). A polifoam / a polietilén anyag a keménysége ellenére rugalmas és súlyát tekintve rendkívül könnyű. A két anyag teljesen ugyanaz, az anyagát tekintve polietilén, viszont a mindennapi használatban a polifoam elnevevezés sokkal népszerűbb, elterjedtebb, holott valójában egy gyártót takar és nem magát az anyagot. Tehát teljes mértékben azonos a hőszigetelés szempontjából is és egyazon fizikai paraméterekkel rendelkeznek. Cikkemben különböző neveken használom őket, ezzel is erősítve, hogy a két elnevezésen futó anyag egy és ugyanaz. Több területen alkalmazzák nemcsak házi felhasználásban is. Kiváló ütéscsillapító, ennek köszönhetően megtalálható játszóházak védőkorlátjain, garázsokban falra tapasztva ajtóvédőként funkcionál.
Miután egy zártcellás könnyű „műanyagról” beszélünk, uszodákban rendszeresen használják a csőhéjakat is (lásd vizinudni, úszás tanulást segítő gyűrűk, …), illetve a lapanyagokat is különböző vastagságban, illetve méretekben (uszodai szörf, …).
Polifoam a medence alá!
Az otthoni felhasználása is igen széleskörű. Gondoljunk csak bele, hogy amikor jön a jóidő és állítjuk fel a puhafalú medencénket, sokunknak fejtörést okoz, hogy mit tegyünk a medence alá, hogy 1. maradjon benne meleg a víz, 2. ne legyen kemény a talaj - mert ha betonra tesszük a medencét, akkor nagyon kemény tud lenni az alja és még a felnőtteknek sem komfortos, a gyerekeinket meg kifejezetten féltjük, amikor ugrabugrálnak a hűsítő vízben, nehogy megsérüljenek, 3. ne szúrja át a medence alját a gaz – mert, ha nem betonra, hanem a gyepre tesszük, vagy az udvarunkon alakítunk ki neki egy alaposan kikapált, elrendezett területet, akkor sem biztos, hogy elegendő alá egy geotextil, 4. pici gyerekeknél bébimedence alatt nem kérdés, hogy muszáj alá tenni, hogy puha legyen, ha a baba véletlenül elcsúszna, nehogy megüsse magát.
Milyen lehetőségeink vannak, amit a medence alá tudunk tenni? A polisztirol (hungarocell tábla) is felmerül ötletként, szuper megoldás lehetne, viszont nagy hibája, hogy törik, morzsolódik, így az nem a legjobb megoldás. Az elnyűtt takarók, pokrócok jók lehetnek, de nagyon szépen egyenletesen kell lehelyezni, hogy a puha medencealj ne gyűrődjön, ezenkívül eléggé valószínű, hogy az a szezon alatt kellőképpen berohad, bepenészedik a medencénk alá. A polifoam lapok ezzel szemben gyűrődésmentesen lehelyezhetőek, nem mozognak el (bár nem árt lerakáskor az illesztéseknél ragasztószalaggal rögzíteni őket), és miután zártcellás anyagról beszélünk, a medencéből kipancsikolt víz ugyan befolyhat alá, illetve a földdel érintkező oldala koszos lehet, azt a szezon végeztével gyönyörűen le lehet takarítani és a medencével együtt el tudjuk csomagolni úgy, hogy jövőre is használni tudjuk.
Polifoam a hobbiban és a sportokban
A polifoam lapanyagokat előszeretettel használják az állatbarátok is, akiknek terráriumuk, vagy akváriumuk van. Akváriumalátétként használatos polifoam anyag méretre vágva a hatalmas üvegedények alá tökételes megoldást nyújthat az esetleges nedvesség ellen is, illetve az akvárium bútor szemmel nem látható egyenletlenségeinek kiegyenlítésére is.
A polifoam, mint alapanyagokat egyébként a sportban is előszeretettel alkalmazzák, hiszen a különböző sporteszközök fogórészére, illetve minden olyan pontjára az eszközöknek, amely üthet, nyomhat, vagy balesetveszélyes, ezt az anyagot használják védelmi célból. A polietilén a nyomást, ütést, terhelést jól bírja, könnyen visszanyeri eredeti formáját, egyedül az éles szerszámokat nem szereti, hiszen könnyen lehet felvágni. A jóga és a fitness szőnyegek is alapvetően polifoamok, némely speciális tornaszőnyeg rendelkezik csúszásmentes bevonattal, de az alapszőnyegek tulajdonképpen a szigetelőlappal teljes mértékben azonosak, csak míg nálunk méterre lehet őket megvásárolni és a vastagságát is ki tudod választani, addig a boltban fix méretű szőnyegeket tudsz megvenni.
Egy kétméteres polifoam lap tökéletes választás a strandoláshoz is, hiszen a víz és a homok lepereg róla, kényelmes az egyenetlen talajon ráfeküdni és rendkívül könnyű, így a hordozása is nagyon egyszerű, hiszen feltekerjük, egy gumival rögzítjük és bárhová magunkkal vihetjük, hiszen többletsúlyt szinte nem jelent.
Polietilén csőhéjak nemcsak a fűtéscsövön?
A polietilén csőhéjak felhasználása szintén népszerű a háztartásokban és nem csak szigetelőanyagként. Sok családban van otthon trambulin, aminek a védőhálóját fémcsövekre kell ráhúzni, de mégis fájdalmas és veszélyes lehet, ha nekiesik az ember – a gyerekek meg főleg úgy pattognak a trambulinban, mint egy gumilabda … -, szóval mindenképpen ajánlatos minden alkalommal ellenőrizni a csövek szivacsos védőcsőhéját - , ahogy a rugókat, a rugóvédőt és a védőhálót is -, hogy rendben vannak-e, amennyiben pedig sérült valamelyik, azt mindenképp ki kell cseréljük használat előtt. A csövek védelmére tökéletes megoldás a Tubolit polietilén csőhéj, csak a cső átmérőjét kell tudjuk és a védőszivacs vastagságát (ez lesz a csőhéj falvastagsága).
A fenti példákból is kiderül, hogy a polifoam és a polietilén milyen rendkívül sokoldalúan felhasználható a hőszigetelésen túl is. Fontos megemlíteni azt is, hogy ezeket az anyagokat méregdrágán is be lehet szerezni, ha speciális eszközként keresed, míg szigetelőanyagként szinte fillérekért hozzájuthatsz. Nektek milyen ötletetek van az alternatív szigetelőanyag felhasználásra? Használtatok már polietilént egyébre, mint fűtésszigetelés? Írjátok meg emailben a rendeles@szigeteloplaza.hu címre, esetleg küldhettek képet is, hátha ötletet adhatunk vele másnak is.