A gépészeti szigetelés alapjai
A gépészeti szigetelés egy olyan hő- és hangszigetelési technika, amelyet épületek fűtési, hűtési, szellőztetési és csatornarendszereinek hatékonyságának javítására alkalmaznak.
Sőt, a szigetelés csökkentheti például a zajt is, amelyet a gépészeti rendszerek üzemeltetése okoz, ismerjük meg közelebbről a legnépszerűbb szigetelőanyagokat és a szigetelés előnyeit!
A leggyakrabban használt gépészeti szigetelőanyagok
A gépészeti szigetelések különböző anyagokból készülnek, amik eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, így a legmegfelelőbb típus kiválasztása a szigetelendő felület típusától, a hőmérsékleti viszonyoktól és a kívánt hatásoktól is függ.
- Habcsövek, azaz műanyag alapú habosított szigetelő csőhéjak és habanyagú lapok
Kiváló hőszigetelést biztosítanak hideg- és melegvízvezetékekhez, hűtő- és fűtőcsövekhez egyaránt, könnyen telepíthetők és rugalmasak, ráadásul különböző átmérőkben és anyagokban (pl. polietilén, polipropilén) kaphatók. A zártcellás szerkezetű habanyagoknál a párazárási funkció az elsődleges tulajdonság (pl. elasztomer anyagok).
A kőzetgyapot, vagy másnéven bazaltgyapot csőhéjak, illetve lamellás paplanok kiváló hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, tűz- és vízálló, emellett pedig tartós és hosszú az élettartama, gyártási technológiájának köszönhetően az alukasírozott termékek alkalmazási hőmérséklete 250°C, a dróthálós paplanoké pedig mégtöbb, 640°C is lehet.
- Kerámiaszálas szigetelés
Extra magas hőmérsékletre ajánlottak az alumínium-szilikát szigetelőanyagok (kerámiaszálas paplanok), melyek ipari kazánok, fűtőberendezések szigetelésére is kiváló. Ezeknek az anyagoknak a hőállósága 1260°C is lehet.
Nem gépészeti, ugyanakkor építészetben alkalmazott egyéb szigetelőanyagok
- Üvegszálas anyagok
Hatékony hőszigetelést és hangszigetelést nyújt, nagy előnye, hogy nem éghető és páraálló, könnyen telepíthető, de irritálhatja a bőrt és a légzőszerveket.
- Perlit
Könnyű, ami szintén tűz- és hőálló, ráadásul környezetbarát és újrahasznosítható!
- Habbeton
Ez nem más, mint egy könnyűszerkezetű beton, ami hőszigetelő tulajdonságokkal bír, tűz- és vízálló, emellett egyszerűen megmunkálható, hiszen könnyen vágható, formázható.
- EPS, XPS
Épületek külső szigetelésére, homlokzatra, lábazatra alkalmazott szigetelés, melyet utólagosan is be lehet építeni.
A gépészeti szigetelés fontossága, előnyei
Energiamegtakarítás
A szigetelés segít megelőzni a hőveszteséget a fűtött vagy hűtött csövekben és vezetékekben, kazánokban és egyéb tartályokban, ezáltal energiát takarít meg és csökkenti a fűtési és hűtési költségeket is. Például egy irodaház fűtési és hűtési költségei közel 20%-kal csökkenthetők a csövek és vezetékek szigetelésével.
Kényelmi szempontok
Egy gépészeti szigetelt épületben az egyenletes belső hőmérséklet fenntartás sokkal könnyebbé válik, emellett egy jó szigetelés csökkenheti a huzatosságot és a hidegfoltok megjelenése is elkerülhető. Ráadásul a zajszintben is csökkenés várható, például egy lakóház zajszintje akár 50%-kal csökkenthető, ha szellőzőcsatornák és lefolyócsövek is szigetelésre kerülnek.
Kondenzáció megelőzése és tűzvédelem
A jó szigetelés segíthet megelőzni a kondenzáció kialakulását a csöveken és vezetékeken, ami egyébként penészesedéshez, rozsdásodáshoz, átázáshoz és vízkárhoz vezethetne. Olyan épületekben, mint például a kórházak – ahol kiemelt figyelmet kell fordítani a penész elleni védelemre – a csövek és vezetékek szigetelésével ez eredményesen megelőzhető.
Kórházakban és a gyógyszeriparban a fokozott védelmet a speciális antibakteriális tulajdonságokkal rendelkező elasztomer gépészeti szigetelések biztosítják.
Egyes szigetelőanyagok tűzvédelmi feladatokat is elláthatnak, a kőzetgyapot például tűzálló, így tűz esetén védelmet nyújthat a csöveknek és a vezetékeknek.
A gépészeti szigetelés egy hatékony és megtérülő befektetés lehet minden épület és gépészeti berendezés számára, hiszen a megfelelő szigetelőanyag kiválasztásával és a szakszerű telepítéssel jelentős energiamegtakarítást, fokozott kényelmet és tartósabb gépészeti rendszereket érhetünk el!